Svarīga tēma

Kā pareizi izmērīt asinsspiedienu?
Lasīt tālāk...
Next Events

Only for Distributors

Hipertonija

Kas izraisa augstu/zemu asinsspiedienu?
Asinsspiediena līmenis tiek noteikts smadzeņu daļā, tā dēvētajā asinsrites centrā, un pielāgots attiecīgajai situācijai ar nervu sistēmas reakciju. Lai regulētu asinsspiedienu, tiek regulēts sirds (pulsa) spēks un biežums, kā arī asinsrites sistēmas asinsvadu sieniņu platums. Artēriju asinsspiediens sirds darbības laikā mainās periodiski. ‘’Asins izplūšanas’’ (sistoles) laikā lielums ir maksimāls (sistolisks asinsspiediena lielums), sirds ''atpūtas perioda'' (diastoles) beigās tas ir minimāls (diastolisks asinsspiediena lielums). Asinsspiedienam ir jāatrodas noteiktu normas lielumu robežās, lai izvairītos no vairākām slimībām.
Kādi lielumi ir normāli?
Asinsspiediens ir pārāk augsts, ja miera stāvoklī diastoliskais spiediens pārsniedz 90 mmHg un/vai sistoliskais asinsspiediens pārsniedz 140 mmHg. Šādā gadījumā, lūdzu, vērsieties pie ārsta. Šādu lielumu ilga saglabāšanās apdraud jūsu veselību, jo ar tiem ir saistīti jūsu ķermeņa asinsvadu bojājumi.
Arī gadījumā, ja asinsspiediens ir pārāk zems, t.i., sistoliskais lielums ir zem
100 mmHg un/vai diastoliskais lielums ir zem 60 mmHg, lūdzu, vērsieties pie ārsta. Pat ja jūsu asinsspiediens ir normāls, ir ieteicams regulāri pašam veikt pārbaudes ar jūsu asinsspiediena mērītāju. Tādejādi jūs varēsit noteikt potenciālas asinsspiediena līmeņa izmaiņas ļoti agri un atbilstoši reaģēt.
Ja jūs saņemat medicīnisku ārstēšanu asinsspiediena kontrolei, lūdzu, uzraugiet savu asinsspiedienu, regulāri to pārbaudot noteiktos dienas laikos. Parādiet iegūtos lielumus savam ārstam. Nekad neizmantojiet savu mērījumu rezultātus, lai pats mainītu ārsta izrakstīto zāļu devas.


Tabula asinsspiediena lielumu (vienības – mmHg) klasificēšanai saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO)

Līmenis Sistoliskais asinsspiediens
Diastoliskais asinsspiediens
Hipotonija zem 100
zem 60
Optimālais līmenis
no 100 līdz  120 no 60 līdz 80
Viegla hipertonija
no 140 līdz 160
no 90 līdz 100
Vidēja hipertonija  no 160 līdz 180
no 100 līdz 110
Smaga hipertonija virs 180
virs 110
Ko ir iespējams darīt, ja tiek iegūts palielināts/pārāk zems asinsspiediena līmenis?

1.  Vispirmām kārtām, lūdzu, sazinieties ar savu ārstu.
2.  Ir mēri, ko jūs varat veikt, ne tikai lai samazinātu ārsta noteiktu augstu asinsspiedienu, bet arī lai to novērstu. Šie mēri iekļaujas jūsu vispārīgajā dzīvesveidā:

A) Ēšanas paradumi

 • Centieties saglabāt jūsu vecumam atbilstošu normālu svaru. Atbrīvojieties no liekā svara!
 • Nelietojiet pārāk lielu sāls daudzumu!
 • Izvairieties no taukainiem ēdieniem!


B) Iepriekšējas slimības

 • Vienmēr ievērojiet visus ārsta norādījumus, lai ārstētu iepriekšējas slimības, tādas kā diabēts (diabetes mellitus), tauku vielmaiņas traucējumi, podagra. (diabetes mellitus), fat metabolism disorder, gout.


C) Ieradumi

 • Pilnīgi atsakieties no smēķēšanas!
 • Lietojiet tikai samērīgus alkohola daudzumus!
 • Ierobežojiet savu kofeīna (kafijas) patēriņu!


D) Fiziskā forma

 • Iepriekš veicot medicīnisku pārbaudi, regulāri nodarbojieties ar sportu!
 • Izvēlieties sporta veidus, kuros nepieciešama izturība, un izvairieties no tādiem, kuros nepieciešams spēks.
 • Nesportojiet līdz savai spēku robežai.
 • Ja jums ir bijušas iepriekšējas slimības un/vai esat vecāks par 40 gadiem, lūdzu, konsultējieties ar savu ārstu    pirms sākat nodarboties ar sportu. Ārsts sniegs ieteikumus par sporta veidiem un intensitāti, kas jums būtu piemēroti.Asinsspiediena diennakts ritms