Svarīga tēma

Kā pareizi izmērīt asinsspiedienu?
Lasīt tālāk...
Next Events

Only for Distributors

Jautājumi un atbildes par drudža mērīšanu
Cik precīzi es varu izmērīt temperatūru?
Ir jāievēro atšķirība starp paša termometra tehnisko precizitāti un klīnisko izmantošanas precizitāti temperatūras mērīšanas laikā. Pēdējā tiek noteikta ideālos apstākļos, lai garantētu instrumenta kvalitāti, ņemot vērā nepieciešamos tehniskos standartus. Precizitātes līmenis +/- 0.1°C var tikt uzskatīts par izcilu augstas klases termometriem. Lietotājs nedrīkst jaukt tehnisko precizitāti ar šo izmantošanas precizitāti. Šeit aprakstītās cilvēka ķermeņa temperatūras atšķirības, kuras ir atkarīgas no mērījuma laika un vietas, izraisa fizioloģiski cēloņi, nevis termometra nepareiza darbība. Pareizi izmantojot termometru, precizitāti ir iespējams ievērojami palielināt (sekojiet lietošanas norādījumiem!).Kurā ķermeņa vietā ir jāmēra temperatūra?
Visuzticamākā ķermeņa pamata temperatūra tiek iegūta, ievietojot termometru taisnajā zarnā (taisnās zarnas mērījums). Šāds mērījums ir precīzs, un rezultāta svārstības ir zemas. Normālais līmenis ir apmēram 36,2°C – 37,7°C. Attiecībā uz sievietēm, maksts temperatūras mērījums sniedz nedaudz pazeminātu temperatūru par vidēji 0,1°C – 0,3°C, salīdzinājumā ar taisnās zarnas mērījumu, un tā uzticamība ir līdzīga.

Mutes mērījumu var veikt kā vaiga mērījumu vai mērījumu zem mēles. Abi mērījumi ir zemāki par taisnās zarnas temperatūru par apmēram 0,3°C – 0,8° C, un mērījums zem mēles ir labāks par mērījumu vaigā.

Ķermeņa virsmas temperatūras mērījumi, kas tiek izmantoti klīniskā praksē, ir rokas padusē (paduses mērījums) un cirksnī. Abos gadījumos attiecīgais loceklis tiek piespiests ķermenim, lai samazinātu apkārtējās vides temperatūras ietekmi. Taču tas palīdz tikai daļēji, un mērīšanas laiks ir ilgs. Pieaugušiem cilvēkiem paduses mērījuma rezultāts ir par apmēram 0,5°C – 1,5°C zemāks par taisnās zarnas mērījuma rezultātu!

Zīdaiņiem šī atšķirība no taisnās zarnas mērījuma ir daudz mazāka.

Bezsaskares termometri mēra no siltuma avota izstaroto siltumu. No šī izstarojuma ir iespējams noteikt virsmas temperatūru. Mūsdienās galvenokārt tiek izmantoti auss termometri, kuru uzdevums ir ātri izmērīt bungādiņas temperatūru.

In infants, these underestimates in comparison with the rectal temperature are much smaller.

Contactless thermometers measure the radiant heat emitted by heat source. The surface temperature can be deduced from this radiation. Today manly ear thermometers are in use. They aim to quickly measure the temperature of the ear drum.Kas ir svarīgi, mērot temperatūru?
Būtībā, ir taisnība, ka ķermeņa temperatūras mērījuma rezultāts vienmēr ir atkarīgs no vietas, kur tā tiek mērīta. Tādēļ, pretēji parastajam uzskatam, nepastāv viena noteikta ‘’normālā’’ temperatūra.
Turklāt veselīga cilvēka ķermeņa temperatūra mainās, atkarībā no veiktās aktivitātes un dienas laika. Taisnās zarnas temperatūras mērījumā ir tipiska 0,5°C atšķirība fizioloģisku iemeslu dēļ. Ķermeņa temperatūra parasti ir arī augstāka pēc fiziskas aktivitātes.
Aptuveni runājot, ir jāatšķir ķermeņa pamata un virsmas temperatūra, jo virsmas temperatūra tiek mērīta pie ādas virsmas, un ir temperatūras sajaukums no ķermeņa centra temperatūras un apkārtējās vides temperatūras. Pamata temperatūra tiek mērīta, ievietojot termometru ķermeņa atverē, tādejādi iegūstot gļotaudu temperatūru.Kāpēc ir jāmēra ķermeņa temperatūra?
Temperatūras mērīšanai ir liela medicīniska nozīme. Tas tādēļ, ka ir vairākas slimības, kuras pavada raksturīgas izmaiņas ķermeņa temperatūrā. Noteiktu slimību gaitu ir arī iespējams novērot, mērot ķermeņa temperatūru, un ļaut ārstam noteikt sāktās ārstēšanas efektivitāti. Drudzis ir reakcija uz ar konkrēto slimību saistītiem stimuliem, kur temperatūras vadības centra noteiktais līmenis mainās, lai veicinātu ķermeņa aizsargāšanos pret slimības procesu. Drudzis ir visizplatītākais patoloģiskais (ar slimību saistīts) ķermeņa temperatūras palielināšanās veids.